- woloviny bez ofiny

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Počet obyvateľov: Viac ako 4 000 000
Hlavné mesto: Singapur (znamená Mesto leva)

Singapur je skutočne samostatný a prosperujúci mestský štát. O nijakom európskom štáte sa nedá povedať, že by bol taký bohatý. To, čo ,,preslávilo“ túto ostrovnú republiku, sú samozrejme obchodníci. Miestne Zlaté stránky majú 1 920 strán, pričom adresy obchodov zaberajú 1 458 strán. Mimochodom, v Singapure sa nachádza ,,len“ 130 bánk a ,,zopár” ich pobočiek.

Singapur mal pri svojom založení v roku 1819 len 150 obyvateľov. Neuveriteľný rast obyvateľstva však spôsobil nedostatok dvoch vecí – pôdy a vody. Na štvorcový kilometer sa musí zmestiť až 5 770 obyvateľov. Nedostatok pitnej vody riešia v Singapure kuriózne. Polovicu vlastnej spotreby kryjú vodovodmi z Malajzie. Použitú vodu vyčistia chlórom a predajú naspäť Malajzijčanom.

Zo Singapuru máte pocit,  akoby z rybárskej osady vyrastal rovno Manhattan. Podarilo sa mu zbohatnúť na výbornej geografickej polohe. Dnes tvorí akúsi križovatku pre obchodníkov z Ázie a Európy. Jeho prístav je najvyťaženejším prístavom na svete, každých päť minút v ňom pristáva jedna loď a na miestnom letisku ponúka svoje služby 69 leteckých spoločností.

K štátu Singapur patrí okrem centrálneho ostrova ešte šesťdesiattri ďalších ostrovčekov, v celkovej rozlohe 693 km2 . Jedným z nich je aj ostrovček Sentosa, na ktorom sa nachádza najjužnejší bod juhovýchodnej Ázie. Okrem pláží, na ktorých je možné celoročné opaľovanie pri priemernej teplote 27 °C, zábavného parku, podmorského akvária s preskleným tunelom, golfových ihrísk a iných športovísk tu možno nakupovať, či previezť sa vyhliadkovou lanovkou a užiť si krásy ostrova z vtáčej perspektívy. Ďalšia lanovka, kabínková, vedie z ostrova priamo na 11. poschodie novootvoreného nákupného centra.

Singapur je vraj najčistejším miestom na našej planéte a platia tu prísne pravidlá. Všade sú bezpečnostné kamery, takže za konzumovanie či pitie v najmodernejšom metre na svete zaplatíte pokutu až 10 000 korún. Podľa miestnych zákonov trest smrti čaká pre každého vraha a osobu, ktorá sa pokúsi pašovať viac ako 15 gramov heroínu. Čistota a bezpečnosť sa dodržiava na každom kroku.    

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky