- woloviny bez ofiny

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Na cestách > Vietnam

TURISTICKÉ LÁKADLO S NEKONEČNOU PLÁŽOU

Mesto Na Trang (domáci vyslovujú Ná Čááánk) je akýmsi hlavným mestom turistického ruchu a zábavy, ktoré lemuje 6-kilometrov dlhá piesočnatá pláž. Povesť ,,dobrého hostiteľa“ si získalo za skvelé reštaurácie, kvalitné masážne salóny či hriešne lákavé cukrárne. Určite poteší fakt, že personál nemá problém sa vám prihovoriť anglicky, nemecky a dokonca i rusky.


Ubytovať sa v Na Trahng nie je problém

Mesto je posiate vysokými, tenkými pestrofarebnými budovami, ktoré slúžia ako rodinné hotelíky. Hneď po ubytovaní je čas vyraziť na pláž, kde sa po celý rok čapuje skvelé pivo.
Pláž sa rozdeľuje na tri časti - severná časť tvorí malý prístav, kam sa každý deň dovážajú čerstvé morské plody, ktoré okamžite putujú do miestnych kuchýň. Kúpať sa tu síce nemôžete, zato si pochutíte v niektorej zo skvelých a hlavne lacných domácich reštaurácii. Stredná časť je samotné centrum - srdce bijúce zábavou, domácimi i európskymi reštauráciami a všetkým, čo človek potrebuje k skvele prežitému dňu.
Južná časť je pokojná - viac-menej opustená, vďaka čomu
sa môže popýšiť nedotknutou plážou a romantickými zákutiami.

VEDELI STE, ŽE...:

Na priemernej vietnamskej svadbe je okolo 200 hostí? Áno, dobre čítate a oslava trvá minimálne dva dni. Rodičia i starí rodičia sa neváhajú poriadne zadĺžiť, len aby zohnali peniaze na veľkolepú oslavu. Podľa starého zvyku si novomanželia zapisujú, koľko peňazí od koho dostali, aby dotyčnému na jeho svadbe vrátili tú istú sumu.
(a ozaj - dar málokedy presahuje sumu 5 eur:-)

ŽIVOT V HORSKÝCH KMEŇOCH -
Zn.: VYMENÍM MUŽA ZA BUJAKA...

Asi 10% vietnamských obyvateľov pochádza z horských kmeňov a doteraz sa venujú tradičnému spôsobu života v prírode. Pestujú mnohé plodiny a sem - tam poslúžia turistom ako vďačný fotografický objekt.   
Celé dni sa starajú o dobytok a polia, ženy medzitým stíhajú tkať koberčeky
. Priadzu si farbia prírodnými farbivami, napríklad z plodov manga či listov banánovníka. Dečky potom sami využívajú, alebo ich predávajú turistom – má to však malý háčik – takto farbené textílie sa nesmú prať, ani ručne, a nieto v práčke. Samozrejme, táto skutočnosť sa turistom nevešia na nos a tak si z lesov, od horkých ľudkov, odnášajú (zatiaľ farebné) suveníry.  
A ešte jedna pikoška
– určite viete, že v niektorých štátoch či komunitách je zvykom, že nevesta musí mať veno, najlepšie zlato či dobytok. V tejto horskej komunite to funguje podobne - vzhľadom k tomu, že po svadbe ide muž bývať k manželke, (čím je jeho rodina ukrátená o jedného ,,pracanta“), na oplátku dáva nevesta svokrovcom veľké silné zviera -bujaka. Najlepšie na tomto zvyku je to, že ak si manžel neplní svoje povinnosti, nestará sa o rodinu, alebo s ním žena nie je spokojná, navštívi svokrovcov, odvedie si bujaka a vráti im syna... proste kus za kus...tento proces sa chápe ako rozvodové konanie.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky