- woloviny bez ofiny

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Na cestách > Thajsko

Táto reportáž sa bude niesť v duchu
nie je ostrov ako ostrov!
Dva thajské ostrovy, dva svety:

Po minulých reportážach, v ktorých sme blúdili Latinskou Amerikou, sa vyberieme do Ázie, presnejšie do zlatého Thajska. Porovnáme si dva ostrovy, oba krásne, polohou blízko seba, no sami uvidíte, že sú absolútne odlišné...

Kho Lanta - popíjať drink a len tak sa hojdať v sieti...

Ostrov Kho Lanta - pokojný malý ostrovček s jednou hlavnou cestou. Keďže nemá letisko, jediná možnosť je využitie lodnej dopravy - ale nemajte strach! Medzi ostrovom a pevninou premávajú trajekty, takže ani nemusíte vystúpiť z minibusu či auta.
Po príchode na ostrov na turistov čaká niekoľko pokojných rezortov, ale hlavne množstvo exoticky naladených guesthousov, ktoré ponúkajú ubytovanie v bambusových chatkách či bungalovoch priamo na pláži.  A potom už len nasávať tú všadeprítomnú pohodu... Popri pláži sú v jemnom piesku zaryté slamené reštaurácie, z ktorých sa po celý deň ozýva príjemná prímorská muzika. Hojdajúce siete lákajú k sladkému leňošeniu a pre tých pohodlnejších čakajú bambusové altánky s vankúšikmi.


Bohaté morské dno a čistá voda sú ako stvorené pre vyznavačov potápania.

Tí, čo sa vody boja, sa môžu vyblázniť, napríklad pri večernom plážovom volejbale. Celý ostrov je v znamení eko - nenájdete tam žiadnu hustú premávku, žiadne obrovské betónové stavby a s internetom je to tiež bieda - zato Ko Lanta ponúka dokonalý relax, ponecháva si svoju exotickú prírodnú tvár a právom jej patrí prirovnanie - najpohodovejší ostrov.

Phuket - exotika zamenená za obchody a nočný život

Ostrov Phuket -  to je iná káva. Letisko či trojprúdové cesty dokonale kazia dojem exotiky. Po príchode máte pocit, že ste sa ocitli priamo v turistickom srdci. Hotel na hoteli a prakticky žiadna zeleň len človeka utvrdzujú v tom, čo sa o Phukete dávno vie – exotika a romantika sú dávno fuč. Na Phukete omnoho ľahšie nájdete obchod s alkoholom ako nejaký suvenírový stánok s mušličkami.  Dokonalou ,,exotickou“ bodkou je mestská pláž lemovaná hlavnou cestou, kde si v pokoji neprečítate ani len noviny.

Phuket je najbohatšou časťou Thajska práve vďaka turizmu. Ostrov sa zameral na turistov, ktorí okrem tepla a mora hľadajú niečo viac - thajské dievčatá od rána do večera vycierajú svoje zúbky a lákajú okoloidúcich, väčšinou osamelých pánov. Bary, ktorých je na ostrove nekonečné množstvo, sú otvorené 24 hodín denne a ak máte okno do ulice, pravdepodobne toho veľa nenaspíte. Najhlučnejšia a paradoxne najviac navštevovaná je časť Patong, ktorá okrem barov, reštaurácií a obchodných centier sa nemá čím pochváliť.

Našťastie, ostrov má i svoje krásne zákutia. Ak po preflámovaných nociach zatúžite po kúsku pokoja, stačí si prenajať motorku a mimo vykričaných štvrtí objavíte krásy kedysi romantického ostrova – no vďaka 2 miliónom turistov, ktorí ročne ostrov navštívia, sa takéto miesta hľadajú čoraz ťažšie.     

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky