- woloviny bez ofiny

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Na cestách > Vietnam

Krajina plná prírodných krás, histórie, priateľských ľudí a dobre vychladenéhoho piva   

VIETNAM  PONÚKA MNOHO...   

    
Vietnam má viacero podôb – ponúka bohatú, i keď krvou preliatu históriu, rušné veľkomestá, nádhernú krajinu, zelené pohoria, čarokrásne zátoky a samozrejme - 2000 kilometrov dlhé morské pobrežie s modernými letoviskami. Dohovoríte sa francúzsky, anglicky, ale aj rusky. Takže, smelo na cesty!

MINULOSŤ, PRÍTOMNOSŤ A RUŽOVÁ  BUDÚCNOSŤ...

Vietnam je komunistický, a predsa moderný. I keď je to socialistická krajina a všade sa hrdo týčia červené vlajky s kosákom a kladivom, ľudia slobodne podnikajú. Hádam každá druhá budova slúži ako rodinný hotel, reštaurácia či cestovná kancelária.  
Mládež vníma svoju krajinu inak, ako ich rodičia a predkovia, ktorí celé roky bojovali za slobodu. Mladí vidia Vietnam ako krajinu úspechov, všetko komunistické sa im zdá zastarané a viac ich zaujímajú módne výstrelky z Hollywoodu, ako prehlásenie komunistickej strany. Žijú moderný, veselý spoločenský život, nehľadiac na minulosť a tak je veľmi zaujímavé pozorovať, ako sa krajina touto generáciou mení.  

SLOVENSKO - TO JE NIEKDE PRI FRANCÚZSKU...?

Ako sme už spomenuli, mladí preferujú moderný spôsob života, s ktorým je spojené masívne sťahovanie do veľkomiest. Ho Chi Minhovo mesto, kedysi nesúce názov Sajgon, má dnes viac ako 9 miliónov obyvateľov. Keď sa nás jeden domáci pýtal, z akej krajiny sme, hrdo sme opísali Slovensko a jeho 5 miliónov obyvateľov. Samozrejme, že nevedel, o akej krajine hovoríme, spýtal sa, či je to niekde pri Francúzsku, pretože Vietnamci majú radi Francúzov. V čase francúzskej nadvlády sa od nich sa naučili pestovať kvetiny, ktoré rastú v okolí horského mestečka Da Lat a krásnymi ružami doteraz zásobujú celú Malajziu i susedné Thajsko.
Napokon svoju nevedomosť ospravedlnil tým, že v živote nepočul o krajine, ktorá má polovičný počet obyvateľov ako jeho mesto...

VEDELI STE, ŽE...:

Ho Chi Minhovo mesto  
v skratke...


Počet obyvateľov:
viac ako 9 miliónov

Počet prihlásených áut:
600 tisíc, z toho 200 tisíc taxíkov

Počet prihlásených motoriek:
1 milión

Odhad neprihlásených motoriek:
450 tisíc


SPOLOČENSKÝ ŽIVOT  NA PRVOM MIESTE...

Veľkomestá po celom svete sú známe odpadkami a bordelom na každom rohu – vo Vietname to ale neplatí. Domáci sú veľmi pracovití. Ešte len vychádzajú prvé slnečné lúče a z vysokých, štrúdľovito vstavaných budov vychádzajú ženy v domácom úbore podobajúcom sa pyžamu. V jednej ruke držia pohár prekvapkávanej kávy, v druhej metlu. A kým káva vychladne, pozametajú, poupratujú, vynesú odpadky a, samozrejme, prehodia pár slov s okoloidúcimi.  
V mestách, ako napríklad starý Sajgon, hrá hlavnú rolu spoločenský život. Ľudia každého veku sa stretávajú v parkoch, kde spoločne cvičia, hrajú futbal s lietajúcim pierkom, či opakujú cviky po cvičiteľke aerobicu. A keď zájde slnko, počet ľudí narastie. Mladí prichádzajú na motorkách, dievčatá oblečené podľa najnovšej módy, chlapci s dokonalo upravenými vlasmi, a spoločne piknikujú či preberajú celodenné zážitky.

SPOJILI SA NÁBOŽENSTVÁ A VZNIKLA  SEKTA CAO DAI A JEJ FAREBNÉ CHRÁMY

Chrámy za vyznačujú bohatou, pestrofarebnou výzdobou. Aby farby vynikli, veriaci vstupujú odetí v bielom, s tenkou farebnou stužkou, ktorá ich rozdeľuje podľa dosiahnutých hodností.    
Učenie sekty Cao Dai je výsledkom pokusu o vytvorenie a zjednotenie náboženstiev Východu a Západu, takže sa jedná o hotový guláš, ktorý málokto chápe. Napríklad si odporujú hneď v prvom bode, kde hlásajú existenciu jedného Boha, no uctievajú ženskú Bohyňu Matku i mužského Boha. O tom, ktoré z týchto dvoch božstiev stvorilo vesmír, vedú členovia sekty horlivé debaty.
Životným cieľom učencov je žiť v harmónii, neklamať, nezabíjať (ani zvieratá, preto sú vegetariáni), uctievať predkov, žiť jednoducho a skromne.
Modlitby vedú kňazi - meditujú a komunikujú s duchmi tým spôsobom, že sa do obálky vloží čistý papier, tá sa následne zalepí a zavesí nad oltár. Po jej rozlepení sa na papieri objaví správa od nebohého. Touto metódou sa vraj spojili so Shakespearom, Victorom Hugom či dokonca s Leninom.   

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky